Фактори підбору стабільного за врожайністю сорту льону олійного (кудряша).

Фактори підбору стабільного за врожайністю сорту льону олійного (кудряша).

На даний час в структурі сівозмін Степу і Лісостепу України все більшої ваги набуває така «нова» культура як льон олійний, який є доволі сильним конкурентом таким олійним культурам як соняшник і ріпак. В структурі посівних площ Полісся льон олійний або льон-кудряш ефективно займає ті площі які колись займав льон-довгунець.

Льон олійний, що вирощується в Україні в основному є експортно орієнтованою культурою. За своєю ефективністю по віддачі коштів затрачених на його вирощування він не поступається іншим олійним культурам. Вартість 1 т товарного насіння (зерна) льону олійного становила станом на 01.03.2011 року - в середньому 4,3 тис. грн.. на умовах EXW (склад Продавця).

В чергуванні культур льон олійний прирівнюється до зайнятих парів (особливо в Степу), так як він рано звільняє поле, що дозволяє його якісно підготувати до посіву озимих культур та нагромадити вологу. Як попередник він є нейтральною культурою, яка немає спільних хвороб і шкідників з більшістю с/г культур (окрім всеїдних шкідників). Льон олійний є посухостійкою культурою раннього строку сівби з транспіраційним коєфіціентом 340-500 (в залежності від умов вирощування та фази розвитку рослини).

При виборі сорту льону олійного потрібно враховувати стабільність та пластичність даного сорту щодо умов вирощування по різних зонах України. В даний час в Реєстрі сортів рослин придатних для поширення в Україні є 15 сортів, це сорти як української так і зарубіжної селекції. В той же час значна частина сортів інтенсивного типу для отримання близько 3,0 т товарного зерна вимагає внесення, що найменше 0,2 т/га (у фізичній величині) нітроамофоски. Тоді як сорти що характеризуються великою стабільністю врожаю та пластичністю, що до умов вирощування, формують 1,5-2,0 т товарного зерна при внесенні перед посівом лише N10-15P10. При цьому вразі несприятливих погодно-кліматичних умов підчас вирощування стабільні сорти знижують врожайність в межах 0,5-0,7 т/га, в той же час пластичні сорти інтенсивного типу нездатні якісно використати поживні речовини з внесених мінеральних добрив, які паралельно притягнули до себе ще й наявну в ґрунті вологу і зниження врожайності в них становить понад 1,0 т товарного зерна, і по рентабельності значно (в декілька разів) поступаються стабільним сортам. 

Однією з селекційних установ в Україні яка має державної форму власності та займається селекцією льону (довгунцю і кудряша) понад 30 років є ННЦ «Інститут землеробства НААН» (відділ селекції і насінництва льону та ріпаку), який почав активно реєструвати з 2004 року сорти льону олійного в Реєстрі сортів рослин придатних для поширення в Україні і на даний час має 4-ри сорти.

Найбільшу увагу на даний час заслуговує сорт льону олійного Еврика (автори Мороз В. М. і Динник В. П.) (коричнево насінний з синьою квіткою), що має надзвичайно високу стійкість щодо фузаріозного в'янення (при сприятливих умовах розвитку фузаріозу практично ним не вражується).

Сорт льону олійного Еврика має високу стабільність насіннєвої продуктивності що до зон вирощування: в Київській області на чорноземах опідзолених він забезпечує 2,0-2,5 т/га товарного зерна при посіві 8-9 млн. схожих насінин/га, в той же час в Херсонській області Чаплинський р-н - 1,5 т/га при посіві 6 млн. схожих насінин/га. Навіть в 2007 і 2010 роки при посіві на неполивних землях Південних областей України була отримана врожайність 4,5 та 10ц/га , тоді коли сорти іншої селекції показали меншу врожайність на 15-35%. При цьому маса 1000 насінин в нього 7,0-7,3 г. Висота рослин 57см (Херсонська обл.) - 62 см (Київська обл.). Тривалість вегетаційного періоду 81 день (Полісся) і 75 днів (Степ). Стійкий до вилягання, розтріскування коробочок і осипання насіння. Може після достигання перестоювати «на корню» до 80 днів (за несприятливих погодних умов), без відламування коробочок, і при цьому насіння не втрачає схожість.

В 2010 році ННЦ «Інститут землеробства НААН» передав виключні права (ексклюзив, з правом субліцензій) на розмноження і реалізацію базової категорії насіння і сертифікованого насіння ПСП «Альфа-Агро» Херсонська обл.., Чаплинський р-н (підтримувач сорту).

 

 

Затрати на вирощування льону на 1 га складаються з таких технологічних операцій:

№ п/п Найменування операції Вартість, грн. на 1 га

1 Дискування восени на глибину 15 см 150 грн

2 Внесення добрив весною перед передпосівною культивацією в залежності від технології вирощування та аналізу ґрунту (50-200 кг нітроамофоски) 50грн

+

200 грн...

3 Передпосівна культивація на глибину 6-7 см 120грн

4 Посів на глибину 2-3 + катування 100 + 30грн

5 Хімічний обробіток в фазі до 10 см ялинки баковою сумішшю: Лоран+ Агрітокс з додаванням мікродобрив та карбаміду 70грн

6 При необхідності ще один хімічний обробіток препаратом Пік 70грн

7 Збирання 300 грн

8 Перевезення на тік 50 грн /га

9 Чищення (відхід 45%) 30 грн

10 Оренда землі 400грн/га

11 Дизельне паливо

 

Матеріальні ресурси:

Найменування Вартість

Заробітна плата, амортизація закладені в вартості операції насіння І репродукція по ціні 12 тис. (приблизно 50кг/га) 600 грн

І-й хімічний обробіток 50 грн

ІІ-й хімічний обробіток 85 грн

Карбамід 20 грн

Мікродобрива 50 грн

ВСЬОГО: 2 375 грн ( з яких 155 грн - 2 хімобробіток, який може на знадобиться)

Таким чином, собівартість 1 га вирощування складає 2 220 грн, що при вартості товарного льону 4 300,00 грн (ціна практично не змінювалась з жовтня 2010 року по сьогодні) дорівнює 5,2 ц/га. При врожайності льону 1,5-2 т рентабельність перевищує 200%.

Багато виробників не займаються вирощуванням льону олійного тому, що бояться залишитись з вирощеною продукцією наодинці, але вони не знають, як ціниться наш льон в країнах ЄС (необхідність в імпорті 650 тис. тон щорічно). Наша продукція для них дуже приваблива, по-перше тому що вона не містить ГМО, та по-друге ми знаходимось поряд з ними, що дозволяє зменшити витрати на доставку, та купувати дрібними партіями, але на постійній основі.

Останнім часом на товарне зерно льону олійного звернули увагу і вітчизняні переробними. Його застосування дуже широке: самі якісні фарби готуються з олії льону, шрот або жми використовується при відгодівлі тварин, олія також використовується в харчовій промисловості та фармацевтичній промисловості. Насіння використовується в кондитерських виробах, при приготуванні сумішей для кормління риби. За останні роки площі посіву льону олійного збільшились в Україні в кілька разів та досягли ______ га в 2010 році.

Льон на сьогодні є вигідною альтернативою в вирощуванні соняшника, яким переобтяжені сівозміни, а вимоги до сівозмін на сьогодні закріплені законом.

 

 

Слісарчук М. В. ННЦ «Інститут землеробства НААН»

Брагінець І. В. ПСП «Альфа-Агро»

 

 

  увесь список
Ваш e-mail
Контактна особа, фірма
Телефон
Дзвоніть нам за телефоном:
(0552) 42-50-95
Наша адреса:
м.Херсон вул.Торгова (21 Січня), 37
Елекронна пошта:
biv@tlc.kherson.ua
Технології
Шкідники льону та захист від них Шкідники льону та захист від них

В Україні посіви льону пошкоджують близько 30 видів комах, серед яких найбільш небезпечними є 16. Із багатоїдних шкідників льон уражують гусениці совки - гамми і лучного метелика, люцернової (льонової совки), личинки шкідливої довгоніжки, а також буряковий клоп. Зі спеціалізованих видів найбільше значення мають три види льонових блішок (синя, чорна і коричнева), льоновий трипс, льонова плодожерка. У культури льону пошкоджуються всі частини рослини.

Детальніше
Привабливість олійного льону Привабливість олійного льону

Олійний льон ще не набув достатньої популярності в аграріїв, проте може стати альтернативною культурою для соняшнику. Підтвердженням цього є стабільний попит на ринку та приваблива доходність насіння.

Детальніше
Фактори підбору стабільного за врожайністю сорту льону олійного (кудряша).

На даний час в структурі сівозмін Степу і Лісостепу України все більшої ваги набуває така «нова» культура як льон олійний, який є доволі сильним конкурентом таким олійним культурам як соняшник і ріпак. В структурі посівних площ Полісся льон олійний або льон-кудряш ефективно займає ті площі які колись займав льон-довгунець.

Детальніше
Подивитись всі
Нюанси Технологій